www.1939.com.pl Marcina Ciszewskiego

www.1939.com.pl Marcina Ciszewskiego

11 kwietnia, 2024 Wyłączono przez Redakcja

Wydawnictwo Skarpa Warszawska wznawia kultowe powieści Marcina Ciszewskiego. Nie jest to moje pierwsze spotkanie z autorem, ale jest to doskonała okazja, aby powrócić do cyklu WWW.

Marcin Ciszewski jest pasjonatem historii, szczególnie okresu II wojny światowej, która odzwierciedla się w jego powieściach. A www.1939.com.pl to niewiarygodny pomysł na sensacyjną fabułę, militarną przygodę i alternatywną historią w tle.

Podpułkownik Jerzy Grobicki obejmuje dowództwo nad Pierwszym Samodzielnym Batalionem Rozpoznawczym. Wraz ze wsparciem Amerykanów z piękną kapitan Nancy Sanchez na czele przygotowują się na misję w Afganistanie. Posiadają najnowocześniejszy sprzęt militarny i zaawansowaną technologicznie broń, w tym MDS, czyli mobilny system wykrywania, identyfikacji i śledzenia celu – naprowadzanie rakiet i tarcza ochronna w jednym. MDS to technologiczny przełom i ściśle tajna tajemnica wojskowa.

Nikt jednak nie przypuszcza, że brygada zostanie uwikłana w spisek. Przy testowaniu pola siłowego MDS-u wskutek niewyjaśnionego zjawiska, cała brygada przenosi się do roku 1939. Wkrótce zostaną zaatakowani przez oddziały Werhmachtu. Nadarza się okazja, by odmienić bieg wydarzeń kampanii wrześniowej i bitwy pod Mokrą. Ich mocną stroną jest nowoczesna broń i świadomość historyczna o przebiegu działań.

Brzmi ciekawie, prawda?

www. 1939.com.pl to historia pełna dramatycznych i dynamicznych zwrotów akcji, ale momentami bywa też zabawnie i romantycznie. Może wydawać się, że to męskie klimaty, ale nic z tego. Fabuła jest tak poprowadzona, że wciąga czytelnika niezależnie od płci. Moja kobieca natura otrzymała też co nieco. Relacja uczuciowa Grobickiego i Sanchez to interesujący wątek obyczajowy. Plusem historii jest narracja pierwszoosobowa. Przebieg wydarzeń opowiada sam podpułkownik Grobicki, który nie szczędzi czytelnikowi sarkazmu i ironii.

Trochę brakowało mi interakcji między brygadą z przeszłości i przyszłości. Autor sprytnie wybrnął z tej historii i pozostawił mnie z lekkim niedosytem i z pytaniami dotyczącymi dalszych losów Polski i świata. Ale może trudno wymagać, żeby mała brygada rozgromiła całe niemieckie wojsko od razu.

To pierwszy tom cyklu i miejmy nadzieję, że historia opisana w książce doczeka się niejednego zwrotu akcji. Niedługo ukaże się kontynuacja.

Czytaj także: Miasta i ludzie


Katarzyna Nowicka

Wrażliwa na sztukę, naturę i słowo pisane. Patrzy na świat bez uprzedzeń, z możliwie otwartym umysłem. Realistka nie pozbawiona marzeń. O przeczytanych książkach opowiada na swoim instagramowym profilu. Od kilkunastu lat mieszka w Leeds, w Zachodnim Yorkshire.

https://www.instagram.com/nowika1_bookstagram/