O nas

Jeżeli istnieją takie spoiwa, które łączą jednostki w grupy o podobnym sposobie myślenia i doświadczeniu, to z pewnością należy do nich kultura. Jako pojęcie bardzo szerokie nie mieści w sobie jedynie najwybitniejszych dzieł i myśli. To także współczesna książka, film, muzyka czy sztuka. Łączy je przekaz zapisany wspólnymi kodami, z których najważniejszy jest język. Nasza strona zawiera bezpośrednie i pochodne odwołania do tych pojęć. Tworzona przez polskich emigrantów opiera się naturalnie na tym, co wyniesione z ojczyzny – język, kultura, historia, a dodatkowo tworzy kolejne małe elementy dokładane do wspólnego zbioru – wiersze, publicystykę i artykuły. Na tematy publikacji ma wpływ nasza wrażliwość i zmienione przez emigrację postrzeganie świata.

Bez chwytliwych artykułów, bez gonienia za sensacją i bez prowokacji. Liczymy, że polubisz to miejsce i zostaniesz z nami na dłużej.

Andrzej Smoleń

Autor felietonów i krótkich artykułów historycznych, które nieregularnie ukazywały się w kilku punktach „emigracyjnego” internetu od 2019 roku. Od czerwca 2023 odpowiedzialny za stronę emigraniada.com, która z dawnego bloga, wspólną pracą kilku osób, przekształciła się w obecną witrynę.

Róża Wigeland

Miłośniczka sztuki współczesnej, twórczyni asamblaży i kolaży, pisarka, felietonistka i wydawczyni. Autorka książek non-fiction: „Gastronautka” (2017, wznowienie 2022) o codziennej pracy w branży gastronomicznej i „Mentalistka” (2021), stanowiącej zbiór felietonów napisanych na przestrzeni ośmiu lat na podstawie życia w kilku europejskich krajach.

https://rozawigeland.com/

Beata Karbownik

Miłośniczka słowa pisanego, promotorka polskiej literatury na emigracji. Bibliotekarka-wolontariuszka w Polskiej Bibliotece w Liverpool oraz prowadząca spotkania autorskie w polskiej księgarni Bartek w Manchester. Mama dwóch nastolatek, właścicielka psa rasy Patterdale, mieszkanka spokojnego miasteczka Skelmersdale
Opinie o przeczytanych książkach, relacje ze spotkań autorskich i wydarzeń kulturalnych można znaleźć na blogu na facebooku BetiCzyta.

 

Dariusz Tomczak

Autor poezji i pasjonat numerologii przedstawiający swoją twórczość na kanałach You Tube oraz Tik Tok. Mieszkaniec New Brighton za wielką rzeką Mersey i tata dwóch pięknych córek.
Jego doświadczenia życiowe podpowiedziały, że to, co jest w głębi naszych dusz, znajduje ujście na różny sposób, często poprzez sztukę. Wybrał Siłę Słowa, bo to ono było na początku.
 

Natalia Sobiecka

Autorka felietonów z niemal dwudziestoletnim doświadczeniem w pisaniu tekstów na różnych platformach. Zauważa szczegóły i widzi drugie dno w na pozór błahej powierzchowności. W wolnych chwilach podróżuje i fotografuje, prowadzi też działalność korektorską i redakcyjną.

Ireland in my lens

Correcto. Redakcja i korekta