Wszyscy mamy żle w głowach. Nic z tego nie zrozumiecie

Wszyscy mamy żle w głowach. Nic z tego nie zrozumiecie

31 stycznia, 2023 Wyłączono przez Redakcja

Audiobook Empik Go
Autorka: Martyna Pawłowska-Dymek
Lektor: Dorota Jarząbek-Rogaczyk

Wielkie brawa dla lektorki książki, za świetnie przeczytaną książkę, za modulację głosu i za śpiewanie piosenek a nie ich tylko czytanie. Brawo,brawo,brawo. Taki lektor to skarb.

A teraz przejdźmy do książki .

„Wszyscy mamy źle w głowach” to literatura młodzieżowa, ale moim zdaniem każdy powinien sięgnąć po tę książkę. Uczniowie drugiej klasy krakowskiego liceum, niby druga klasa, a jednak prawie nic o sobie nie wiedzą. Ale wszystko zaczyna się zmieniać gdy do klasy trafia nowa uczennica Kaśka.

Jakie tajemnice ukrywa Kaśka, dlaczego nie chce się przyznać dlaczego zmieniła szkołę?
Poznajemy też kolejne osoby, jedne są przebojowe, inne bardziej wyciszone.
Ale jednak pomału zaczynają się wszyscy wzajemnie poznawać, i dowiadywać się więcej o sobie nawzajem.
Jakie są ich troski, jakie traumy są udziałem niektórych z nich. Czy każdy może liczyć na wsparcie rodziców, a może jest wręcz odwrotnie? Rodzice mają zbyt wysokie wymagania i nie umieją wesprzeć swojego dziecka?
Myślę że dlatego też po książkę powinni sięgnąć rodzice, naprawdę warto.

Ja spędziłam miłe chwile z bohaterami tej książki i z chęcią sięgnęłam po kontynuację, żeby dowiedzieć się o nich więcej.

„Wszyscy mamy źle w głowach. Stracone szczęście” tom 2

Nie jest to książka tylko dla młodzieży, myślę że i dorośli powinni sięgnąć po tę pozycję.

W tej części poznamy w końcu prawdę dlaczego Kaśka przeniosła się do tego liceum. Ale przyznam szczerze że strasznie wkurzyła mnie postawa wychowawczyni, szkoda że jej postępowanie nie zostało zgłoszone.

No cóż, młodzież przeżywa swoje wzloty i upadki, pierwsze miłości i pierwsze miłosne rozczarowania.
Jedni wciąż przeżywają żałobę, inni przeżywają inne rozterki.
Przyznam szczerze że był tai fragment książki, przy którym łzy pociekły mi po policzkach, i pewnie gdybym czytała, to byłoby czytanie przez łzy. I tutaj chyba powinien być taki apel do rodziców, że jeśli dzieje się źle w domu, jest jakaś poważna choroba, trzeba rozmawiać z dzieckiem, nie można tego ukrywać. Bo nie wpływa to dobrze na relacje rodzinne, a jak już stanie się najgorsze to już jest na wszystko za późno.
Poznajemy coraz lepiej każdego z nastolatków, dowiadujemy się o nich coraz więcej.
Wychodzi na to że dzięki Kaśce w końcu zaczęli tworzyć ,mniej lub bardziej zgraną paczkę.
Bardzo podoba mi się charakterystyka postaci. Każdy jest inny, jedni są przebojowi, inni bardziej wycofani i skryci.

Trzeci tom już czeka na swoją kolej, gdyż jestem ciekawa co się dalej wydarzy.

Serdecznie polecam książkę młodzieży i dorosłym( może odnajdziecie też cząstkę siebie z lat szkolnych ;-))

Czytaj także: 98% Klary


Martyna Pawłowska-Dymek – Debiutowałam w kwietniu 2022 roku pierwszym tomem serii młodzieżowej „Wszyscy mamy źle w głowach”, zatytułowanym „Nic z tego nie zrozumiecie”. We wrześniu ukazał się drugi tom serii, noszący tytuł „Stracone szczęście”, a całkiem niedawno, bo w listopadzie tom trzeci, czyli „Nie wszystko się ułoży”. Piszę od lat, nie tylko powieści, ale i krótsze formy, takie jak bajki, opowiadania i wiersze. Nie ograniczam się do jednego gatunku, najlepiej jednak czuję się w literaturze dla młodzieży. Od 2017 roku prowadzę blog o nazwie „Szczęśliwa Siódemka”. Wokół bloga i powiązanego z nim fanpage’a udało mi się zbudować zaangażowaną społeczność czytelników.

Z wykształcenia jestem magistrem bibliotekoznawstwa, ukończyłam studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie studiów byłam redaktorem czasopisma studenckiego, publikowałam też na łamach czasopisma branżowego o zasięgu ogólnopolskim oraz na łamach prasy lokalnej.

Oprócz pisania zajmuję się śpiewaniem, dawniej także fotomodelingiem. Wiedza zdobyta w czasie rozwijania moich pasji pozwala mi w wiarygodny sposób opisywać realia środowisk artystycznych i grup muzycznych.


Beata Karbownik

Pochodzę z woj. świętokrzyskiego, obecnie mieszkam w małej mieścinie Skelmersdale. Mama dwóch nastolatek i właścicielka psa rasy Patterdale. Miłośniczka słowa pisanego, promotorka polskiej literatury na emigracji.

Można mnie znaleźć na fb na stronie BetiCzyta.

Jestem wolontariuszką w klubie książki w Polskim Merseyside, można mnie też spotkać w księgarni Bartek w Manchesterze.