Warto czytać klasyków

Warto czytać klasyków

11 września, 2024 Wyłączono przez Redakcja

Albert Einstein, w oczekiwaniu na przyjęcie do pracy w Urzędzie Patentowym w Bernie, zamieścił ogłoszenie w gazecie, że udziela korepetycji z fizyki i matematyki. Żaden uczeń nie zgłosił się, ale dzięki anonsowi poznał Maurice Solovine, młodego studenta filozofii, z którym zaczął prowadzić filozoficzne debaty. Po kilku tygodniach dołączył do nich matematyk Conrad Habicht. To Maurice zaproponował, aby zacząć czytać na spotkaniach Sofoklesa, Spinozę i Cervantesa, a potem o tym dyskutować. Tak trzech naukowców połączyło swoje siły i umysły i założyło Olympia Academy w 1902 roku. Einstein wspomina ten czas jako kluczowy dla jego intelektualnego rozwoju i kariery naukowej.

Uznawał zgłębianie literatury za niezbędne dla każdego myślącego człowieka i postulował zapoznawanie się z klasykami, ponieważ jego zdaniem tylko w ten sposób można wyjść poza własne ograniczone postrzeganie świata. W 1952 roku w artykule opublikowanym w miesięczniku „Jungkaufmann” napisał:

„Ktoś, kto czyta wyłącznie gazety, w najlepszym wypadku książki współczesnych autorów, przypomina mi skrajnego krótkowidza niechętnego okularom. Jest całkowicie zależny od uprzedzeń i trendów swoich czasów, ponieważ nie ma szans dostrzec czy usłyszeć czegokolwiek innego. A to, co taka osoba myśli sama, nie będąc stymulowana przez myśli i doświadczenia innych, wypada raczej monotonnie i marnie. Na przestrzeni stulecia trafia się niewielu oświeconych ludzi z jasnym umysłem i stylem oraz dobrym gustem. To, co zachowało się z ich dorobku, należy do najcenniejszych skarbów ludzkości. To kilku twórcom starożytnym, takim jak Platon czy Arystoteles, zawdzięczamy fakt, że wieki średnie były ostatecznie w stanie wydobyć się z przesądów i ignorancji zaciemniających życie przez ponad pół tysiąclecia. Nic nie jest bardziej przydatne do przezwyciężenia modernistycznego snobizmu”.

Słynny fizyk teoretyczny i laureat Nagrody Nobla uważał, że bez znajomości literatury klasycznej skazujemy się na ignorancję i dobrowolnie rezygnujemy z intelektualnej stymulacji. Idąc za jego przykładem zachęcamy Państwa do sięgnięcia po powieść naszego rodzimego klasyka i noblisty – Władysława Reymonta. W setną rocznicę nadania Nagrody Nobla opublikowaliśmy rozmowę na ten temat na naszym portalu. Gorąco zachęcamy po sięgnięcia zarówno do „Chłopów”, jak i naszej publikacji, która jest dostępna do pobrania nieodpłatnie w formie e-booka

https://emigraniada.com/chlopi

i do zakupienia w wersji papierowej na stronie wydawnictwa.

https://rozawigeland.com/pl/produkt/chlopi-reymont-i-rozne-dygresje/

Inspiracja towarzysząca trzem naukowcom krąży po świecie od 1902 roku do dzisiaj i można wziąć udział zarówno w debatach naukowych, jak i eventach.

https://akademieolympia.org/


Róża Wigeland

Miłośniczka sztuki współczesnej, twórczyni asamblaży i kolaży, pisarka, felietonistka i wydawczyni. Autorka książek non-fiction. Jej priorytetem jest po prostu dobre życie. Obywatelka Europy, mieszkająca obecnie w Anglii nad Morzem Północnym.

https://rozawigeland.com/