Płeć twórcy a tematyka książek
19 sierpnia, 2023Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej przeprowadzili badania rozkładu płci autorów książek polskich i niemieckich za lata 1800-2021, a także słów kluczowych w tytułach. Dotychczas w badaniu procesów społecznych związanych z równouprawnieniem najchętniej stosowano narzędzia ekonomiczne i prawne. Teraz pokuszono się o inną miarę równouprawnienia w długiej perspektywie na obszarze Europy Środkowej, gdzie granice państw i systemy walutowe zmieniały się bardzo często. A oto krótkie wnioski:
- Jeszcze sto lat temu kobieta była autorką średnio jednej książki na 20 wydanych. Obecnie rozkład ten jest bardziej równomierny – 43% kobiety, 57% mężczyźni.
- Tematy książek pisanych przez kobiety i mężczyzn są różne. Panowie piszą o inżynierii, polityce, ekonomii, nauce i religii, podczas gdy autorki zajmują się tematyką rodzinną, dziecięcą, edukacyjną i ogólnie sferami uczuciowymi. Autorzy płci męskiej w temacie humoru, satyry i komedii stanowią aż 95%. Analiza wielkich danych pokazuje, że nie ma pod tym względem znaczących różnic między Polską a Niemcami, istnieje też ciągłość tematów od XIX wieku do dziś.
- Panie nieco częściej od panów są autorkami elementarzy, bibliografii i poradników.
- Traktaty polityczne i filozoficzne zdominowane są przez płeć męską – ponad 97% autorów.
Całość wyników badań zostanie przedstawiona w monografii „Od Gutenberga do Zuckerberga. Wstęp do humanistyki cyfrowej” wydawnictwa Universitas, która ukaże się pod koniec 2023 roku.