Kolekcja monet „Polskie Noblistki”

Kolekcja monet „Polskie Noblistki”

27 lipca, 2023 Wyłączono przez Redakcja

Monetą upamiętniającą setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej Mennica Polska rozpoczęła edycję serii kolekcjonerskich monet „Polskie Noblistki”. Srebrny krążek o nominale 1 dolara został wykonany z jednej uncji czystego srebra i przedstawia poetkę na tle kilku wersów jej wiersza – „Nic dwa razy”. Do sprzedaży trafiło jedynie 700 egzemplarzy. Cena jednej wynosi 399 złotych. Do monety dołączono poetycki certyfikat autentyczności. Całość zaś zapakowana została w ozdobne etui wykonane w ulubionym odcieniu czerwieni poetki. Monetę można nabyć w sklepie Mennicy.

Wisława Szymborska to najbardziej znana polska poetka na świecie. Jej wiersze tłumaczone były na ponad 40 języków, wciąż mają nam wiele do powiedzenia i nie tracą na aktualności.

Od ponad 250 lat działalności Mennicy Polskiej jesteśmy świadkami największych wydarzeń współczesnej kultury i sztuki polskiej. Moneta kolekcjonerska, którą stworzyliśmy wspólnie z Fundacją Wisławy Szymborskiej, to wyjątkowy projekt, nie tylko z powodu niezwykłej postaci na niej upamiętnionej. To także początek serii 'Polskie Noblistki’, w której korzystając z wyjątkowych talentów naszych rzeźbiarzy i projektantów, chcemy zapisywać w szlachetnych kruszcach historie najwybitniejszych kobiet polskiej literatury, nauki i kultury” – oświadczyła Katarzyna Budnicka, prezes zarządu i dyrektor naczelny Mennicy Polskiej.