Pierwszy komiks z Paszportem „Polityki”

Pierwszy komiks z Paszportem „Polityki”

18 lutego, 2024 Wyłączono przez Redakcja

Paszporty „Polityki” wręczono na uroczystej gali po raz trzydziesty pierwszy. Tym razem nagrodę w kategorii Książka przyznawaną przez tygodnik „Polityka” najciekawszym twórcom kultury w Polsce, wręczono autorowi komiksu pt. „Festiwal”, Jackowi Świdzińskiemu. Jury nagrodziło komiksowego felietonistę za znakomicie opowiedzianą wielowymiarową historię V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie z 1955 roku.

Jacek Świdziński jest rysownikiem, scenarzystą, kulturoznawcą, członkiem niezależnej grupy komiksowej Maszin, współpracuje z wydawnictwem Kultura Gniewu, jest stałym współpracownikiem „Przekroju” oraz wielokrotnie nagradzanym autorem albumów komiksowych i pracownikiem Biblioteki Narodowej. W Zakładzie Katalogowania Dziedzinowego zajmuje się tworzeniem rekordów bibliograficznych komiksów i publikacji kulturoznawczych. Siłą jego komiksów jest sposób prowadzenia narracji, a jego znakiem rozpoznawczym minimalistyczna kreska.

Autor przy tworzeniu komiksu opierał się na wielu źródłach dokumentalnych. Świdziński pokazał, jak projekt propagandowy wymyka się spod kontroli i staje się momentem otwarcia nowej epoki, w której widać wyraźnie relacje międzyludzkie, polskie traumy i lęki tamtych czasów.

RW