Mówił o wiośnie…

Mówił o wiośnie…

9 lutego, 2025 Wyłączono przez Redakcja


Wiersz inspirowany jest obrazem „Wiosna” Pana Krzysztofa Karewicza. Praca zostanie wystawiona 16 marca 2025 w Londynie podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Mówił o wiośnie, lecz była zima.
Malował kwiaty i drzewa wiśni,
jakby zaklinał świat dookoła,
jakby zaklinał też moje myśli.


Na białym płótnie błękitne niebo
czekało tylko, aż znikną chmury,
słońca promienie roztopią śniegi,
miną dni chłodne, miną wichury.


Kreślił obrazy pełne nadziei –
na nich stokrotki i złote mlecze,
domek z kamienia – ten w Srajewie*,
który odbijał się w cichej rzece.


Lecz nie doczekał wiosny poeta
i nie doczekał jej pejzażysta,
po zimie przyszło lato zielone,
bo wiosna nie jest, wszak, oczywista.

*Odniesienie do piosenki „Sarajewo” Jaromira Nohavicy, który wydał tę piosenkę w 1996 roku, kiedy to zakończyło się czteroletnie oblężenie Sarajewa. W trakcie jego trwania zginęły tysiące ludzi… Zapewne wiedział, że na jego początku, w Alei Snajperów, została zabita para narzeczonych – Bośniaczka i Serb.


Krzysztof Karewicz (ur. 24 września 1953 w Łodzi) – polski malarz, kolorysta, symbolista, rzeźbiarz i rysownik. Oprócz projektowania graficznego, malarstwa i rysunku węglem w autorskiej technice Kontrarys, zajmuje się tworzeniem kamienno-metalowych form przestrzennych, wykorzystując technikę spawania metodą TIG. Jest synem Teresy Karewicz oraz Emila Karewicza, znanego aktora i pasjonata malarstwa, który miał znaczący wpływ na zainteresowania artystyczne syna. Krzysztof Karewicz ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie oraz Liceum Plastyczne w Łodzi, a następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie jest twórcą o bogatym dorobku artystycznym, znanym z unikalnego stylu i charakterystycznej symboliki w swoich pracach.


Agnieszka Kuchnia-Wołosiewicz

nauczycielka, dziennikarka, redaktor tekstów, autorka książek, wierszy i piosenek. Jest absolwentką studiów magisterskich na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN (filologia polska), a także studiów podyplomowych m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje umiejętności pedagogiczne doskonaliła w Study House w Kendal w Wielkiej Brytanii.Współautorka i redaktor wielu pozycji prozatorskich i poetyckich. W 2024 roku wydała swój pierwszy tomik indywidualny pt. Ostatni pociąg do Doliny….

Członkini londyńskiego Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Polonijnego z siedzibą we Włoszech. Współpracuje m.in. z: Polonia24.uk, Lejdiz, Culture Avenue – polonijnym czasopismem wydawanym w USA, a także brytyjskim London Post i Post Scriptum.

Agnieszka jest m.in. laureatką Częstochowskiego Przeglądu Poetyckiego Za Pałki 2021. Ponadto jest inicjatorką i organizatorką wydarzeń polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Polsce i na Malcie. W 2022 roku została odznaczona Medalem oGródka PoEzji Londyn im. Barbary Jurkowskiej-Nawrockiej, a w 2023 roku otrzymała ZŁOTE PIÓRO – Statuetkę Literatek vel Polonicus z ramienia Kapituły MSAADP Virtualia ART w Belgii.

Była nominowana w plebiscycie Osobowość Polonijna Roku im. E. Felsztyńskiej w 2023 roku oraz w Stars Night Awards 2024 w kategorii ARTISTIC STAR, a także w plebiscycie Gazety Krakowskiej „Osobowość Roku 2024” w kategorii kultura za promocję Krakowa poza granicami kraju, jak również za działalność w poezji i piosence.

https://kuchniawolosiewicz.blogspot.com/

https://wartoczytac.wixsite.com/start/media