Kopernik na Filipinach

Kopernik na Filipinach

22 listopada, 2023 Wyłączono przez Redakcja

Do obecnych czasów na świecie zachowało się około 200 spośród 500 wydrukowanych w 1543 roku egzemplarzy pierwszego wydania „De Revolutionibus Orbium Coelestium” Mikołaja Kopernika. Jeden przechowywany jest w bibliotece Uniwersytetu św. Tomasza w Manili na Filipinach. Dla Filipińczyków „O obrotach sfer niebieskich” jest jednym z ważniejszych dzieł w zbiorach państwowych, wciągniętym na narodową listę cennych obiektów.

Na prośbę polskich dyplomatów, pracownicy biblioteki w Manili zwrócili się o pomoc do polskich konserwatorów dzieł sztuki w ustaleniu koniecznych działań, którym książka powinna być poddana. Stan książki badały konserwatorki z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i ustaliły, że dzieło jest w złym stanie i wymaga działań ratunkowych. Przyczynił się do tego klimat na Filipinach, zanieczyszczenie powietrza w Manili oraz insekty.

Wyjazd naukowców na Filipiny i badania pierwszego wydania dzieła Kopernika zorganizowano przy wsparciu finansowym Fundacji Orlen oraz ze środków zespołu Emerging Fields.

Prace konserwatorskie będą kontynuowane. Dodatkowo badanie dzieła Kopernika zrodziło pomysł by w Manili otworzyć kierunek konserwatorski. Na Filipinach nie funkcjonuje żadna wyższa uczelnia kształcąca w zakresie konserwacji-restauracji zabytków. W czasie wizyty został podpisany list intencyjny o współpracy z największą w kraju publiczną uczelnią wyższą – Uniwersytetem Filipińskim.

RW