Audiobooki i AI

Audiobooki i AI

29 stycznia, 2024 Wyłączono przez Redakcja

Jedna z polskich platform streamingowych – mobilny serwis z adiobookami, Audioteka, testuje możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w tworzeniu audiobooków. Na platformie jest już pierwsza zrealizowana w ten sposób produkcja, a mianowicie „Gaming na giełdzie” Pawła Sugalskiego. Producenci zdecydowali się na tę pozycję ze względu na zawartość wielu technicznych pojęć, których czytanie stanowi obecnie wyzwanie dla sztucznej inteligencji.

Aby AI poprawnie przeczytała tekst, musiał on być odpowiednio jej podany. Trwało to dwukrotnie więcej czasu niż tradycyjne czytanie przez człowieka. „Mimo że AI skutecznie rozpoznaje język i poprawnie akcentuje większość słów, to miewa trudności z czytaniem liczebników i krótkich wyrazów, które często interpretuje jako skróty. W związku z tym, zadaniem realizatora jest opracowanie tekstu w taki sposób, aby był on prawidłowo interpretowany przez AI – proces ten można porównać do programowania. I tak na przykład specjalnej transkrypcji wymagał zwrot 'gry online’ – dopiero zapis ’-GRy on’lajn’ pozwalał sztucznej inteligencji na odpowiednie przeczytanie tego określenia” – komentuje Bartosz Sroczyński, kierownik studia nagrań i postprodukcji w Audiotece.

Platforma poinformowała, że zamierza kontynuować prace nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w procesie tworzenia audiobooków nie rezygnując z nagrywania treści we współpracy z polskimi lektorami i aktorami.

RW