Jon Fosse laureatem literackiej nagrody Nobla

Jon Fosse laureatem literackiej nagrody Nobla

9 października, 2023 Wyłączono przez Redakcja

5 pażdziernika 2023 roku ogłoszono laureata Literackiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Został nim norweski pisarz i dramaturg Jon Fosse. Autor został uhonorowany za „za innowacyjne sztuki i prozę, które dają głos temu, co niewypowiedziane.” Debiutował w 1983 roku powieścią „Czerwone, czarne”. Jego pierwsza sztuka teatralna „I nigdy się nie rozłączymy” wystawiona została w 1994 r. Jest też autorem poezji, książek dla dzieci, esejów. W Polsce ukazały się lub były grane jego sztuki „Matka i Dziecko”, „Noc śpiewa piosenki”, „Odwiedziny”, „Letni dzień”, „Syn”.

Jon Fosse, tegoroczny noblista, opisuje największe problemy dzisiejszych rodzin. Jego sztuki dotykają najgłębszych ludzkich uczyć i język próbuje temu sprostać. Fosse pisze zrytmizowaną prozą, posługuje się przemiennie językiem wyrafinowanym i potocznym.

Na polskich scenach teatralnych poza wspomnianymi tytułami można było zobaczyć: „Sen o jesieni” („Draum om hausten”) w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w 2004 r., w Teatrze im. Jaracza w Łodzi 2006 roku i w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu w2007 roku i w Teatrze Polskim w Szczecinie w 2005 roku. „Odwiedziny” („Besok”) w Teatrze Polskim w Poznaniu w 2006 roku, „Dziecko” w Teatrze im. Siemaszkowej w Rzeszowie w 2002 roku i Teatrze Telewizji w 2000.

„Imię” reżyserował Tomasz Man w Teatrze Polskim we Wrocławiu w 2001 r. „Zimę” w TR Warszawa rok wcześniej pokazała Grażyna Kania.

Jon Fosse jest także laureatem Nagrody Ibsena (1996), Nordyckiej Nagrody Dramatopisarskiej (2000) i Nagrody Nestroya (2000).

W tym roku Nagroda Nobla to oprócz złotego medalu i dyplomu, około 1 milion dolarów. Jon Fosse otrzymał także od norweskiego rządu dożywotnie stypendium pozwalające mu na utrzymanie się i niczym nie skrępowaną twórczość pisarką.