
II Autorskie Targi w Londynie
4 marca, 2025Autorskie Targi Książki w Londynie to wydarzenie, które gromadzi, autorów, wydawców, ilustratorów i redaktorów, a także inne osoby związane z branżą książkową w Wielkiej Brytanii. Targi odbędą się po raz drugi 29 marca 2025 roku i organizatorzy mają nadzieję, że staną się jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu branży pisarskiej na Wyspach. Wielu polskich pisarzy osiedlonych w Wielkiej Brytanii pisze powieści i opowiadania, często podejmując tematy związane z emigracją, tożsamością, kulturą oraz doświadczeniami związanymi z życiem w obcym kraju. Targi to doskonała okazja do prezentacji nowych książek i rozmowa z ich autorami, a także bezpośredni zakup egzemplarzy z podpisami i dedykacjami.
W tym roku swoje podwoje dla targów otworzył Klub Orła Białego (White Eagle Club) – Polski Dom w sercu Londynu. Wśród wielu polonijnych miejsc na mapie Londynu, Klub Orła Białego zajmuje szczególne miejsce w historii i sercach Polaków. Położony w dzielnicy Balham przy Balham High Road, od 1969 roku służy jako centrum polskiego życia kulturalnego i społecznego w południowym Londynie. Historia tego miejsca sięga trudnych czasów powojennych, gdy tysiące polskich żołnierzy i uchodźców znalazło się na brytyjskiej ziemi. Klub powstał z inicjatywy kombatantów II wojny światowej, którzy marzyli o stworzeniu miejsca, gdzie polska społeczność mogłaby pielęgnować swoją tożsamość narodową z dala od ojczyzny.
Program Targów wydaje się być bogaty w wydarzenia, które mogą przynieść wiele korzyści zarówno dla uczestników, jak i dla autorów. Spotkanie w jednym miejscu ludzi, których interesują różne aspekty pisania, marketingu, prawa autorskiego, trendów rynkowych i technologii związanych z publikowaniem, to okazja do nawiązywania kontaktów, wymiany pomysłów oraz promocji nowych książek i autorów. Targi przyciągnęły zarówno autorów niezależnych, jak i publikujących swoje książki w wydawnictwach, co stwarza płaszczyznę do dyskusji i wymiany opinii o przyszłości branży książkowej.
Oferta wydarzeń na Targach jest bogata i każdy miłośnik literatury będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Podczas Targów odbędzie się kilka spotkań autorskich, premiery książkowe oraz loteria fantowa, która wesprze wybrany przez organizatorów cel charytatywny. Znalazła się także przestrzeń dla trzech paneli dyskusyjnych.
W nawiązaniu do ustanowienia roku 2025 przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej, rokiem Władysława Stanisława Reymonta, w przekonaniu o szczególnym znaczeniu jego dorobku twórczego dla dziedzictwa narodowego i światowego, jedna z organizatorek – Ada Johnson, poprowadzi rozmowę z autorami książki „Chłopi, Reymont i różne dygresje”, wydanej w setną rocznicę nadania Nagrody Nobla. Drugi panek dyskusyjny odbędzie się pod hasłem „Inspiracje pisarskie wynikające z życia w wielokulturowym środowisku i poprowadzi go Katarzyna Dziuba. Nie mogło zabraknąć także czegoś dla najmłodszych czytelników, zatem Iza Smolarek będzie gospodynią dyskusji pt. „Witajcie w mojej bajce” o rynku wydawniczym i technikach pisarskich książek dla dzieci.
Oprawę artystyczną zadba Krzysztof Bańka – gitarzysta, wokalista i autor tekstów grający w klimatach rock/pop.
Na możliwość bezpośredniego kontaktu z gośćmi, zbudowanie relacji i lepsze zrozumienie czytelniczych potrzeb, będą czekali:
Ada Johnson
Andrzej Smoleń
Agata Bizuk
Agnieszka Pluta-Szkaradek
Agnieszka Szczepańska
Alex Sławiński
Anna Bengueddah
Anna Hermann
Anna Kukowska
Anna Partyka-Judge
Anna Rozenberg
Bogusz Zawisza
B.M.W Sobol
Damian Jopa
Dariusz Adam Zeller
Dom Musiał
Dominika Caddick
Edyta Staroslawska
Elżbieta Dziedzic
Róża Wigeland
Gregory Spis
Ilona Fialkowska
Iza Smolarek
Izabela Szczepaniak
Kamil Prabucki
Karolina Prażmowska
Katarzyna Domagala
Katarzyna Nosal
Łukasz Grześkowiak
Łukasz Pietraszkiewicz
Magdalena Lytek-Dehiles
Małgorzata Asman
Małgorzata Łuczak
Maria Nafees
Marzena Niewiadomska
Monika Jurgiel
Patrycja Kuczewska
Paweł Horyszny
Paweł Mikulicz
Paweł Wielocha
Piotr Gabryelski
Piotrek Szczodry
Renata Cygan
Renata Kamińska
R.B.Kolas
Tomasz Buraczek
Wojciech Filaber
Pomysłodawczynią Autorskich Targów w Londynie jest Dominika Caddick – uczestniczka festiwali książek w Polsce. Zapytana, skąd wzięła inspirację, odpowiedziała, że była bardzo miło zaskoczona liczbą Polaków mieszkających na Wyspach i tworzących polską literaturę. Czekała na podobne wydarzenie w jednym z ośrodków polskości, ale nie doczekała się. Wzięła więc sprawy w swoje ręce i zorganizowała je przy współudziale Ady Johnson, Łukasza Pietraszkiewicza i Dariusza Zellera. Pozazdrościła w pozytywnym tego słowa znaczeniu licznych targów książki w Polsce i stworzyła podobne miejsce i przestrzeń do autoprezentacji.
Chciała zwiększyć widoczność i rozpoznawalność polskich autorów oraz przyczynić się do rozwoju kultury literackiej. Wielka Brytania, a szczególnie Anglia, stała się domem dla wielu polskich twórców w ostatnich latach w związku z migracją Polaków. Polscy autorzy w Wielkiej Brytanii tworzą w różnych gatunkach i formach, od prozy po poezję i eseistykę. Wielu poetów tworzy w języku polskim oraz angielskim, inspirując się zarówno polską, jak i brytyjską kulturą. Niektórzy twórcy specjalizują się w literaturze dziecięcej, pisząc książki zarówno w języku polskim, jak i angielskim, co pozwala na edukację i integrację młodych Polaków w brytyjskim społeczeństwie. Dominika Caddick stworzyła dla nich wszystkich miejsce i przestrzeń do autoprezentacji.
Polska literatura w Wielkiej Brytanii jest dynamicznie rozwijającym się obszarem, który odzwierciedla zarówno bogactwo polskiej kultury, jak i złożoność doświadczeń emigracyjnych. Miejmy nadzieję, że II Autorskie Targi w Londynie w Klubie Orła Białego zaszczyci wielu odwiedzających, którzy wyjdą z zapasem książek do czytania na najbliższe miesiące.
Sylwetki wszystkich wystawców: pisarzy, poetów, wydawców oraz liczne informacje i ciekawostki możecie Państwo znaleźć na fanpage wydarzenia na fb
https://www.facebook.com/profile.php?id=61571814890527
Serdecznie zapraszamy na wydarzenie 29 marca 2025 roku do Klub Orla Bialego, 211 Balham High Rd, London SW17 7BQ
Opracowała na podstawie nadesłanych materiałów
Róża Wigeland