Publicystyka

Nowa antropologia

Z obecnym tematem, wybranym do naszego cyklu felietonów pisanych na trzy klawiatury mam mały problem. Przedstawienie swoich przemyśleń czy wrażeń…

Z początkiem lutego w Irlandii rozpoczęła się nowa era – era kaucji za plastikowe butelki i metalowe puszki. System jest…

Epitafium dla Kindla

Mam w swojej małej biblioteczce jedną, szczególną pozycję. Jest to książka wydana jeszcze w XIX wieku, licząca już przeszło sto…

Krótko

Kolejne spotkanie artystów

Już w najbliższą sobotę 6 kwietnia 2024 roku odbędą się w Polish Social & Cultural Association kolejne Londyńskie Spotkania Autorskie…

Prelekcja Doroty Perkins

W sobotę 10-tego lutego w księgarni Bartek odbyła się prelekcja Doroty Perkins na temat „Jak rozmawiać z dziećmi na temat…

Paszporty „Polityki” wręczono na uroczystej gali po raz trzydziesty pierwszy. Tym razem nagrodę w kategorii Książka przyznawaną przez tygodnik „Polityka”…

Historia

One Niemce i FrancuzyMają pludry i rajtuzyNiechrześcijańską miłość głosząI na wierzchu jajca nosząJ. Kaczmarski – „Rady Pana Ojca” Dość popularnym,…

Już prawie trzy dekady temu (jak to brzmi…), podczas wędrówki po lesie ze starszym wujkiem, trafiliśmy na odstającą od reszty…

Każdemu chyba Europejczykowi, nawet nieposiadającemu szerokiej znajomości historii, znana jest postać Napoleona Bonaparte, tym bardziej w Polsce – kraju w…

Klub książki

„Francuz” to bardzo udany debiut Anny K. Bandurskiej.Autorka zabiera nas do XIX wiecznej Francji.Głowna bohaterka Anna Dworzak, to córka polskich…

Wydawnictwo Skarpa Warszawska wznawia kultowe powieści Marcina Ciszewskiego. Nie jest to moje pierwsze spotkanie z autorem, ale jest to doskonała…

https://emigraniada.com/wp-content/uploads/2024/04/WhatsApp-Video-2024-04-04-at-15.35.24-1.mp4 Czy to możliwe, by na portrecie dziecka ciążyła straszliwa klątwa? A jeśli nie, to dlaczego wszystkie domy, w których…

Kultura

Muzyczna Podróż do Korzeni.

Jeśli chcecie usłyszeć echa głosów waszych słowiańskich praprzodków, jeśli chcecie poczuć na skórze wiatr dawnych wierzeń, bóstw i duchów i…

Korczak

Trafiłem niedawno na zapowiedź filmu, który przynajmniej tytułem – „Kajtek czarodziej” nawiązuje do przedwojennej, polskiej powieści dla dzieci. Przypomniałem sobie…

W nocy 5-tego listopada, kiedy koty wychodzą na polowanie, na YouTubie miała miejsce premiera najnowszej, rockowo-bluesowej, piosenki Remiego Juśkiwicza pod…

Poezja

Za cienką linią horyzontupodobno inne życie jest.Domy schowane gdzieś za Słońcem– dobiega stamtąd dziwny szept. Mówią, że w dali za…

Spacer

To zwykły spacer donikąd,bez pośpiechu i miejsca przeznaczenia.Taki dla samych kroków,taki bez zmęczenia. Po co biegać i uganiać się za…

Za wszystko dziękuję…

Ukradłam życiu jeden wieczór,musi wystarczyć na miesiące.Ukradłam słońcu jeden promień,dlatego oczy mam błyszczące. Choć mnie nie spotkasz nigdy więcej,piszę ten…

Najpopularniejsi autorzy:

Róża Wigeland

Bogaty biedny świat

Pomimo że ciężko pracujemy przez wiele lat, nie udaje nam się wzbogacić na tyle, aby móc bez niepokoju patrzeć w…

O spełnianiu marzeń

Od kilku, może kilkunastu lat, panuje retoryka, by podążać za swoimi marzeniami i spełniać je za wszelką cenę. Uczy się…

Brzydka ona, brzydki on

Ona przychodzi po południu i zostaje do wieczora. Pije drinki w małych szklaneczkach albo najmniejsze piwa, których i tak nie…

Beata Karbownik

„Po każdej burzy świeci słońce”to debiutancka książka Magdaleny Lytek-Dehiles. Czytelniku usiądź i posłuchaj historii emerytowanego górnika Stanisława, posłuchaj historii jego…

Podejście numer dwa.Pamiętam że zaczęłam czytać tę książkę kilka lat temu, ale w pewnym momencie odłożyłam i już do niej…

98% Klary

„98% Klary” Kamili Szczepańskiej-Górnej to doskonały thriller psychologiczny z domieszką literatury obyczajowej. Przyznam uczciwie że gdyby nie to że wiem…

Natalia Sobiecka

Jesień

Myślę, że wpisy na każdą porę roku staną się moją małą tradycją tutaj, bo jestem osobą, która mocno reaguje na…

Zza kółka – samotność

Być może już wiesz, że jestem zawodowym kierowcą. Mam za sobą różne systemy pracy i prowadzenie kilku różnych maszyn. Bywało…

Punktualność

Punktualność i dotrzymywanie słowa są cechami odgrywającymi kluczową rolę w codziennych relacjach z innymi ludźmi. W dzisiejszym zabieganym świecie coraz…

Andrzej Smoleń

Język żywy Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai. Ten niepozorny zlepek liter to równocześnie jeden z najważniejszych zabytków polskiej…

O pochodzeniu Jagiellonów

W jednym z poprzednich artykułów opisywałem pochodzenie pierwszego, historycznego władcy Polski – Mieszka I. Przedstawiłem w nim różne teorie na…

Szkice piórkiem

Szkice piórkiem to tytuł dziennika, pisanego przez Andrzeja Bobkowskiego w latach 1940 – 1945. Autor, uznawany dziś za jednego z…