Felieton „wojenny” nr 4 – Władimira Putina przysługi dla Polaków

W Polskiej historii zdarzały się momenty, które możemy określić jako “wstydliwe”. Jedną z takich historii była decyzja Edwarda Gierka, by uhonorować Leonida Breżniewa orderem Virtuti Militari. Jest to najwyższe, polskie, odznaczenie wojskowe ustanowione przez króla Stanisława Poniatowskiego podczas wojny w obronie konstytucji 3 maja. Order ten jest symbolem naprawdę wielkim, …

Felieton „wojenny” nr 3 – wrzesień i luty

W 1938 roku podczas konferencji monachijskiej, kilka ościennych państw zdecydowało o podziale Czechosłowacji. W zaborze części tego kraju wzięła udział też Polska, przyłączając do swojego terytorium Zaolzie. Do dziś zresztą jest to woda lejąca się na młyny rosyjskiej propagandy, pozwalająca stawiać Polskę w jednym rzędzie z III Rzeszą. Ten podział …

Felieton „wojenny” nr 2 – Wojna i pokój

Felieton „wojenny” nr 2 – Wojna i pokój Rozpoczęta przed kilkoma dniami wojna charakteryzuje się bardzo dużą skalą działań, oraz otwartym, oficjalnym zaangażowaniem Rosji. Nie ma już „zielonych ludzików”, ludzi w mundurach ze sklepów z militariami, koniec z przykrywką separatystów z Donbasu. Ale jednak, co też niektórzy przypominają, walki na …

Felieton „wojenny” nr 1 – logistyka na froncie

Felieton „wojenny” nr 1 – logistyka na froncie Mgła wojny nad Ukrainą jest wciąż gęsta, co wraz z trwającą równolegle wojna informacyjną nie pozwala na w 100% wiarygodny odbiór rzeczywistości. Dlatego też przestrzegam przed emocjonalnym odbiorem i przekazem niektórych historii, a już szczególnie przed rozpowszechnianiem plotek, albo mówiąc bardzo dosadnie, …